Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
w Gdańsku Brętowie


Msze Święte

W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00

Msze i nabożeństwa


Ogłoszenia duszpasterskie – 13.04.2025

  1. Przypadająca dziś II. Niedziela Wielkanocna jest równocześnie Niedzielą Bożego Miłosierdzia, będącą realizacją pragnienia samego Pana Jezusa, wypowiedzianego po raz pierwszy do św. Siostry Faustyny w Płocku w 1931 r., który wskazuje ten dzień jako czas szczególnej łaski dla wszystkich grzeszników; w związku z tym, zapraszamy dziś na wspólną modlitwę podczas nabożeństwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, które rozpocznie się o godz. 14, by kontemplując dar Bożego Miłosierdzia i modląc się słowami Koronki, wypraszać potrzebne łaski dla całej ludzkości; jednocześnie rozpoczynamy w Kościele Tydzień Miłosierdzia.
  2. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się w poniedziałek, po wieczornej mszy św. i potrwa do godz. 19.30; zapraszamy również na adorację w czwartek, od godz. 16.30 do 18.
  3. W poniedziałek przypada przeniesiona z 23.04. uroczystość św. Wojciecha – patrona Polski i naszej Archidiecezji; główne uroczystości odpustowe odbędą się na Wzgórzu Wojciechowym 11.05., o godz. 12.
  4. Pragniemy poinformować, że 01.05., o godz. 11 nastąpi ingres naszego Parafianina – Księdza Arcybiskupa Zbigniewa Zielińskiego – do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu; otaczajmy Księdza Arcybiskupa naszą modlitwą, by przez codzienny trud pasterskiej posługi skutecznie prowadził wiernych Archidiecezji Poznańskiej ku osobistemu spotkaniu z Bogiem.
  5. W najbliższy czwartek rozpoczniemy miesiąc maj; nabożeństwo majowe odprawiać będziemy w naszym kościele codziennie, o godz. 17.30 oraz przy naszych domach, o godz. 20. Miejsca majówek są następujące: przy krzyżu na ul. Góralskiej, przy ul. Leśna Góra 23 – 25, przy kapliczce na naszym cmentarzu przy kościele, przy ul. Róży Ostrowskiej 2 oraz przy ul. Współczesnej.
  6. W tym tygodniu przypada I. czwartek, piątek i sobota miesiąca; okazja do spowiedzi św. będzie w czwartek i piątek, od godz. 16.30.
  7. Stałych i zgłoszonych chorych odwiedzać będziemy w najbliższy piątek oraz w sobotę za tydzień (10.05.), od godz. 9.
  8. W najbliższą sobotę – 03.05. – przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski; msze św. celebrować będziemy w porządku niedzielnym; wieczorna msza św. będzie odprawiona o godz. 18.30.
  9. Informujemy, że w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, na mocy dyspensy udzielonej przez Księdza Arcybiskupa; osoby z niej korzystające zobowiązuje się do odmówienia modlitwy Ojcze nasz w intencji powołań kapłańskich.
  10. Dziś przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na potrzeby Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Czytania i komentarze na dziś

Aktualności

Światowy Dzień Chorego 2021

W tym roku obchody Światowego Dnia Chorego w naszej Parafii uświetnił biskup Zbigniew Zieliński. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportarzu z mszy świętej odprawionej przez Księdza Biskupa. Nagranie z Mszy została równie udostępnione na parafialnym kanale YouTube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=ejUXdFNfoAA.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Jan Paweł II we wspominanym liście zaznaczył, że "ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu..."

Sprawom ludzi chorych Jan Paweł II, sam doświadczający licznych chorób, poświęcił wiele miejsca w swoim nauczaniu. Często spotykał się z chorymi i niepełnosprawnymi, tak w Rzymie, jak i w czasie podróży apostolskich. Chorych prosił już na samym początku pontyfikatu o wsparcie modlitewne.

Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), Lourdes (2004), Jaunde w Kamerunie (2005), Adelajda w Australii (2006) i Seul w Korei Południowej (2007). W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 i 2004 r.) - w Lourdes.

Kościół towarzyszy ludziom chorym w sposób szczególny, zgodnie z poleceniem Jezusa zapisanym w zakończeniu Ewangelii św. Marka "Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16, 18). Dla umocnienia w chorobie mamy specjalny dar - sakrament chorych. Olej chorych jest co roku błogosławiony w katedrach w ramach Mszy Krzyżma sprawowanej przez biskupa w poranek Wielkiego Czwartku. Jest dostępny w każdej parafii, a sakrament namaszczenia może być udzielany w każdym czasie chorym proszącym o niego. W Dniu Chorego w wielu kościołach sprawowane są specjalne nabożeństwa ze zbiorowym celebrowaniem sakramentu chorych.

Na co dzień szafarzami tego sakramentu są najczęściej kapelani szpitalni, w naszym kraju obecni w każdej placówce medycznej. Codziennie lub kilka razy w tygodniu odwiedzają oni chorych w salach szpitalnych, pooperacyjnych czy reanimacyjnych, umożliwiając spowiedź i Komunię świętą. Chorzy chodzący mogą uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w szpitalnych kaplicach. Obecność kapłana przy łóżku chorego ma duże znaczenie w procesie terapeutycznym. Kapelani są często powiernikami chorych, życzliwą rozmową pomagają opanować lęk i niepokój towarzyszące utracie zdrowia czy operacji. Najważniejszą jednak posługą kapelanów jest jednanie z Bogiem ludzi, którzy niejednokrotnie przez wiele poprzednich lat zaniedbywali praktyki religijne. Często to właśnie szpital jest miejscem, gdzie w bezpośredniej, indywidualnej rozmowie z kapłanem można wyjaśnić wątpliwości dręczące przez lata. Szpitalne kaplice są miejscem sprawowania niemal wszystkich sakramentów (w zasadzie z wyjątkiem jedynie święceń kapłańskich). Coraz częściej księżą kapelani korzystają z pomocy osób świeckich, tworząc zespoły duszpasterstwa chorych. Wielkim wsparciem są nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, dzięki którym kapłani mogą więcej czasu poświęcić na sakrament pokuty. Inni świeccy pomagają w czasie liturgii, prowadzą śpiew, a nawet przewodniczą modlitwom czy nabożeństwom. Czasem do zespołów należą wolontariusze, którzy opiekują się chorymi, rozmawiają z nimi, zastępują nieobecne rodziny, dając świadectwo chrześcijańskiej postawy.

Kapelan szpitalny pełni posługę nie tylko wśród chorych, ale także wśród personelu szpitala, którego jest pracownikiem. Obecność osoby duchownej w miejscu, gdzie ratuje się ludzkie życie, ale i na co dzień obcuje ze śmiercią, stanowi ważne wsparcie i pomaga zwłaszcza wtedy, gdy trzeba przedyskutować problemy etyczne. Duszpasterstwo zawodów medycznych ma w naszym kraju długoletnią tradycję.

Jeszcze jedną grupę podopiecznych kapelana szpitalnego stanowią rodziny chorych, wymagające szczególnej troski duszpasterskiej, zwłaszcza wtedy, kiedy rokowanie jest niepomyślne albo chory umiera.

Ta niełatwa posługa znajduje w ostatnich latach życzliwą troskę biskupów. Do pomocy w dużych szpitalach, zwłaszcza w dni świąteczne, kierowani są klerycy. Alumni seminariów wielu diecezji odbywają jedną ze swoich wakacyjnych praktyk w placówkach leczniczych i opiekuńczych, żeby u zarania kapłańskiej drogi uwrażliwić się na potrzeby człowieka chorego. W Dniu Chorego wiele szpitali jest odwiedzanych przez biskupów, którzy spotykają się z pacjentami i celebrują uroczyste nabożeństwa.

Jako Polacy wierni Chrystusowi i Jego Matce Maryi, która jest naszą Królową, przeżywamy kolejne Boże Narodzenie w życiu Ojczyzny, parafii i naszych rodzin.

Inny to czas – trudniejszy, wymagający głębokiej wiary i miłości do Bożej Dzieciny. Tylko On – Jezus Chrystus narodzony w Betlejem może dać nam radość.

Tylko ludzie pełni Bożej miłości mogą uczynić nasze domy i miejsca, w których przebywamy, pełnymi pokoju i nadziei. Jedynie Jezus w Eucharystii może nas przeprowadzić przez ten trudny i niebezpieczny czas.

Tylko we wspólnocie Kościoła, parafii możemy odnaleźć ratunek i perspektywę na lepsze jutro: tu, na ziemi i szczęście wieczne w niebie.

Wszystkim wiernym naszej Parafii życzę bliskości Chrystusa narodzonego w Betlejem, opieki Maryi i wsparcia św. Józefa.

Ksiądz Proboszcz

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari – Fontanelle, choć w wielu parafiach przyjęło się nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari. O tym niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem – w następnych latach – w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazywała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle – według życzenia Maryi – powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

Czytaj dalej

Peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych ChrześcijanW dniach 12.09. – 18.09. w naszej parafii odbywać się będzie peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Uroczyste wprowadzenie obrazu do kościoła odbędzie się podczas sobotniej mszy św. o godz. 18; po zakończeniu Eucharystii odmówimy różaniec i zaśpiewamy Apel Jasnogórski. Z kolei w niedzielę, o godz. 15 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i różaniec, zaś w tygodniu odmawiać będziemy różaniec po porannej mszy św. o godz. 8 i po mszy wieczornej, o godz. 18. Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i różnych form dyskryminacji, ale ten fakt jest rzadko zauważalny w naszym życiu. Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson na łamach wrześniowego wydania miesięcznika „Columbia” poinformował, że „chrześcijanie są o krok od całkowitego zniknięcia z Bliskiego Wschodu. (…) Każdy chrześcijanin to członek Ciała Chrystusa. Żadnego chrześcijanina nie opuścił Pan. I żadnego chrześcijanina nie możemy opuścić my. Ich cierpienie trwa. A więc nasza praca również musi trwać”.

Czytaj dalej

Wczoraj wieczorem młodzież klas I szkół średnich przyjęła Ducha Świętego wraz z Jego darami. Uroczystej Eucharystii oraz sakramentu bierzmowania udzielił ks. bp Wiesław Szlachetka.

Zapraszamy na comiesięczną modlitwę uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Uwielbienie w pierwsze piątki miesiąca. Rozpoczynamy po wieczornej Eucharystii, ok.18.30. Najbliższą modlitwę uwielbienia zakończymy o godz. 20.00.

Rozpoczynamy Tydzień Biblijny, którego hasłem są słowa: "Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego". Wraz z całym Kościołem w Polsce przeżywamy Niedzielę Biblijną jako czwarty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Jak kiedyś apostołowie, tak i my dzisiaj modlimy się do Boga o to, aby słowa Ewangelii umacniały naszą wiarę i coraz głębiej wprowadzały nas w uobecniane na ołtarzu wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

W II Dzień Wielkanocy o godz. 12.00 Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński. Modlił się w intencji całej naszej wspólnoty parafialnej i złożył nam świąteczne życzenia, w tym szczególnym dla nas czasie.