Wiadomości archiwalne

W dniach 12.09. – 18.09. w naszej parafii odbywać się będzie peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Uroczyste wprowadzenie obrazu do kościoła odbędzie się podczas sobotniej mszy św. o godz. 18; po zakończeniu Eucharystii odmówimy różaniec i zaśpiewamy Apel Jasnogórski. Z kolei w niedzielę, o godz. 15 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i różaniec, zaś w tygodniu odmawiać będziemy różaniec po porannej mszy św. o godz. 8 i po mszy wieczornej, o godz. 18.

Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i różnych form dyskryminacji, ale ten fakt jest rzadko zauważalny w naszym życiu. Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson na łamach wrześniowego wydania miesięcznika „Columbia” poinformował, że „chrześcijanie są o krok od całkowitego zniknięcia z Bliskiego Wschodu. (…) Każdy chrześcijanin to członek Ciała Chrystusa. Żadnego chrześcijanina nie opuścił Pan. I żadnego chrześcijanina nie możemy opuścić my. Ich cierpienie trwa. A więc nasza praca również musi trwać”.

W 2000 r. św. Jan Paweł II tak mówił o chrześcijanach na Wschodzie: „Cenne dziedzictwo tych odważnych świadków zostało nam przekazane jako ojcowizna. (…) Niech pamięć o nich rośnie w siłę! Niech będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie, aby mogła z niej rozkwitnąć głęboka odnowa chrześcijaństwa!”

Dla uciskanych chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan jest więc okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do refleksji, czy i my bylibyśmy gotowi do dania świadectwa w różnych sytuacjach.

Ikonę, na zamówienie Rycerzy Kolumba, wykonał ikonograf Fabrizio Diomedi. Kilkadziesiąt kopii poświęcił melchicki arcybiskup Aleppo Jean Clement Jeanbart.