Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
w Gdańsku Brętowie


Msze Święte

W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00

Msze i nabożeństwa


Ogłoszenia duszpasterskie – 19.03.2023

  1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy w naszej parafii czas rekolekcji wielkopostnych, które poprowadzi ks. Andrzej Niemcewicz; nauki będą głoszone w niedzielę podczas każdej mszy św., zaś w poniedziałek, wtorek i środę na mszach św. o godz. 8 i 18; dzieci zapraszamy w te dni na nauki rekolekcyjne o godz. 16.30, zaś młodzież i pracujących do późna – w poniedziałek i wtorek na godz. 19.30; w środę – zapraszamy wszystkich parafian na Adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę uwielbienia, którą rozpoczniemy o godz. 19.
  2. Zapraszamy wszystkich wiernych na nabożeństwa pasyjne: drogi krzyżowej – w piątek – o godz. 8.30, 17 i 18.30 oraz na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w wielkopostne niedziele, o godz. 17.30.
  3. Dziękujemy wszystkim za udział w poniedziałkowej, całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz tym, którzy przybyli na spotkanie duszpasterskie inaugurujące przygotowania do przeżycia Świętego Triduum Paschalnego w naszej parafii.
  4. Ze względu na nauki rekolekcyjne poniedziałkowa Adoracja Najświętszego Sakramentu nie odbędzie się; na Adorację połączoną z modlitwą uwielbienia zapraszamy wszystkich wiernych w środę, na godz. 19 – w ramach zakończenia naszych rekolekcji parafialnych oraz tradycyjnie – w czwartek, od godz. 16.30 do 18.
  5. W najbliższy poniedziałek obchodzić będziemy przeniesioną z niedzieli uroczystość św. Józefa – Oblubieńca NMP, zaś w sobotę – 25.03. – przeżywać będziemy uroczystość Zwiastowania Pańskiego; tego dnia na mszach św. o godz. 8 i 18 można będzie złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, którego życie jest zagrożone.
  6. Dziękujemy za złożone ofiary na tacę inwestycyjną, która wyniosła 9200 zł.
  7. Zapraszamy wszystkich wiernych, a w szczególności doradców życia rodzinnego, grupy i wspólnoty obrony życia, ruchy małżeńskie i rodzinne na mszę św. połączoną z przyjęciem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w najbliższą sobotę, o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie.
  8. Zapraszamy również na Mszę Św. w intencji pomordowanych członków gdańskiej Polonii, która sprawowana będzie w najbliższą środę, o godz. 18.00, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, przy ul. Legionów.
  9. Wspólnota Wojowników Maryi zaprasza na 24 – godzinne czuwanie z rozważaniem Męki Pańskiej według objawień Sługi Bożej Luizy Piccarrety; czuwanie rozpocznie się Eucharystią w piątek – 24.03. – o godz. 16 i zakończy się mszą św. w sobotę – 25.03. – o godz. 17; miejscem czuwania będzie kaplica pod kościołem pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Gdańsku – Kokoszkach; do modlitwy można dołączyć o dowolnej godzinie.

Czytania i komentarze na dziś

Aktualności

27.12.2021ul. Leśna Góra – numery nieparzyste
28.12.2021ul. Leśna Góra – numery parzyste
29.12.2021ul. Słowackiego – numery nieparzyste do 100
30.12.2021ul. Słowackiego – numery parzyste do 100
03.01.2022ul. Góralska – od numeru 43 do końca
04.01.2022ul. Renesansowa + ul. Gotycka + ul. Barokowa + ul. Secesyjna + ul. Romańska + ul. Współczesna + ul. Zabytkowa
05.01.2022ul. Makuszyńskiego + ul. Arciszewskiej + ul. Kmieca + ul. Kolberga
10.01.2022ul. Partyzantów
11.01.2022ul. Góralska – do numeru 43
12.01.2022ul. Zubrzyckiego + ul. Rodzinna + ul. Srebrniki + Leśny Stok (domki) + ul. Obywatelska + ul. Podleśna
13.01.2022ul. Róży Ostrowskiej + ul. Leśny Stok + ul. Reymonta
14.01.2022ul. Potokowa + Ogrodowa + ul. Słowackiego – od numeru 100 + ul. Trawki 1 – 17
17.01.2022ul. Mazowiecka + ul. Niedźwiednik + ul. Podkarpacka

Od niedzieli 07 listopada do piątku 12 listopada będzie trwała w naszej Parafii adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medjugorje; przez ten czas będziemy się modlić o pokój na świecie. W niedzielę, 07 listopada adoracja rozpocznie się o godzinie 15, a zakończy o 18.30.

Litania do Matki Bożej Królowej Pokoju

Linia oddzielająca pokój od wojny przechodzi przez ludzkie serce.

Misją Stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”, założonego w 2008 roku, jest apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Inspiracją do podjęcia tej inicjatywy były liczne wezwania Matki Bożej do troski o pokój, a także pragnienie wypełnienia duchowego testamentu św. Jana Pawła II oraz słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Benedykta XVI w dniu 1 stycznia 2007 r. w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju: „Pragnę (…), aby każdy chrześcijanin poczuł, że jego zadaniem jest być niezmordowanym budowniczym pokoju”.

Realizacja tej inicjatywy dokonuje się przez dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Polega ono na utworzeniu dwunastu miejsc adoracji Najświętszego Sakramentu na wszystkich kontynentach, jako „Światowych Centrów Modlitwy o Pokój”, aby łańcuchem tej modlitwy objąć całą ziemię. Mają być to zarówno miejsca, które zostały szczególnie dotknięte skutkami nienawiści do Boga i człowieka, jak i takie, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła, którym jest Chrystus.

Pierwszym miejscem, gdzie zainaugurowane zostało dzieło “12 Gwiazd…” była Jerozolima, gdzie w kaplicy IV Stacji Drogi Krzyżowej umieszczony został ołtarz “Tryptyk Jerozolimski”. Inauguracja modlitwy o pokój przed wystawionym tam Eucharystycznym Jezusem, rozpoczęła się w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2009 roku. W 2016 roku, przy współpracy z Kustodią Ziemi Świętej, „Gwiazda” została przeniesiona do Kościoła Groty Mlecznej w Betlejem.

Przez minione lata, powstawały kolejne Światowe Centra Modlitwy o Pokój, w takich miejscach jak:

  • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje (Kazachstan);
  • Kościół św. Jakuba w Medjugorie (Bośnia-Hercegowina);
  • Kibeho Sanktuarium Matki Bożej w Rwandzie
  • Bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej);
  • Sanktuarium św. Jana w Dagupan (Filipiny);
  • Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang (Korea Południowa);
  • Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Niepokalanowie (Polska).

Materialnym znakiem tego duchowego dzieła są Ołtarze Adoracji Najświętszego Sakramentu. Powstają one w Polsce w pracowni „Drapikowski Studio” i zawierają charakterystyczną symbolikę ikonograficzną podkreślającą duchowość danego miejsca. Chodzi bowiem o to, aby prace te, przez piękno będące jednym z przymiotów Boga, uwrażliwiały serce człowieka na działanie Bożej Łaski.

„Kościół potrzebuje sztuki, a sztuka musi sprawiać aby rzeczywistość duchowa niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna i pociągająca” – pisał św. Jan Paweł II w „Liście do artystów”.

Choć Chrystus jest zawsze ten sam czy to w prostej drewnianej monstrancji, czy w pięknym ołtarzu adoracji, jednak samo miejsce wystawienia Najświętszego Sakramentu powinno być godne, wręcz wprowadzać w zachwyt. Piękno pomaga w modlitwie, bo Bóg jest piękny, a wszystko co stworzył jest nie tylko dobre, ale i piękne. Piękno nie jest jakimś subiektywnym wrażeniem, jak by tego chciał świat współczesny. Jest obiektywnym dobrem, przymiotem Boga, ucieleśnieniem Miłości, która niekiedy w subtelny, niemal pozazmysłowy sposób, dotyka strun naszej duszy i otwiera serce na działanie łaski. Można powiedzieć, że ołtarze adoracji pisane są jak Ikona, gdyż są owocem pracy i modlitwy naszego zespołu. Elementem łączącym je jest monstrancja nawiązująca do wizerunku Najświętszej Maryi Panny. Św. Jan Paweł II w swojej eucharystycznej encyklice wskazał na szczególny związek Matki Bożej z Najświętszym Sakramentem nazywając Ją „Niewiastą Eucharystii”, pierwszym w historii tabernakulum. Powierzając się Maryi Królowej Pokoju wraz z Nią pragniemy pozostać w komunii z Jezusem, ponieważ owocem tego jest pokój.

Istotnym elementem naszego działania są peregrynacje poszczególnych ołtarzy po parafiach i ośrodkach duszpasterskich w Polsce i w Europie, aby pragnienie adoracji zaszczepić w jak najliczniejszej grupie wiernych. Chodzi o to, aby do miejsc przeznaczenia dotarł nie przedmiot, lecz symboliczne naczynie wypełnione modlitwą.

Każdy z ołtarzy na początku drogi peregrynacyjnej był pobłogosławiony w Watykanie przez Ojca Świętego (Benedykta XVI i papieża Franciszka ). Za każdym razem Papież udzielał specjalnego błogosławieństwa dla działalności, które podjęło i realizuje Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace”.

Równolegle z misją “12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, prowadzone jest dzieło: „Gwiazdy na Płaszczu Matki Bożej”. Ma ono ten sam cel, aby czerpać pokój z samego źródła, którym jest Eucharystyczny Chrystus. W tym wypadku liczba powoływanych miejsc adoracji Najświętszego Sakramentu, w modlitewnej łączności ze „Światowymi Centrami Modlitwy o Pokój”, jest nieograniczona.

W ramach tego projektu powstało już kilkadziesiąt takich „Gwiazd”. Aktywność ta pozwoliła na powołanie ruchu społecznego Apostołów Pokoju, liczącego już kilkaset osób. Najważniejszym celem działania stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”, jak i naszej twórczości, jest zbliżenie człowieka do Boga, aby Go na nowo odkrył w Najświętszym Sakramencie, prawdziwie uwierzył i szczerze uwielbił.

Zapraszamy zatem wiernych do osobistego przyłączenia się poprzez modlitwę przed Chrystusem Eucharystycznym, przed żywym Bogiem, z wiarą i zaangażowaniem, gdyż taka modlitwa jest zdolna przenosić góry i zmieniać bieg wydarzeń. Rzeczą niezmiernie istotną jest, aby ten fakt przypominać ludziom na całym świecie.

W odpowiedzi na wezwania Matki Bożej, tytułowanej w Kibeho „Matką Słowa”, a zarazem wypełniając duchowe dziedzictwo nauczania św. Jana Pawła II, ogarnijmy świat naszą modlitwą. Prawdziwy pokój jest wartością zdobywaną nie przez siłę militarną, polityczną czy ekonomiczną, ale na kolanach.

Święcenia i msza prymicyjna o. Pawła Popów

Pod koniec maja, w kościele oo. franciszkanów w Poznaniu, przy pl. Bernardyńskim, przyjął święcenia kapłańskie nasz parafianin, o. Paweł Popów. W dniu 23.05. celebrował w naszym kościele Mszę Św. Prymicyjną (od łacińskiego słowa primitiae, co oznacza pierwociny, pierwsze zbiory lub od wyrażenia „prima missa”, czyli pierwsza msza), na zakończenie której udzielił specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego o randze błogosławieństwa papieskiego. Co ważne, Papież Leon XIII w 1886 roku prymicyjną mszę św. wzbogacił możliwością uzyskania przez wiernych odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Obecnie Ojciec Neoprezbiter Paweł posługuje w Helu. W dziale "Galeria zdjęć" można obejrzeć fotoreportaż ze święceń i drugi z mszy prymicyjnej.

Światowy Dzień Chorego 2021

W tym roku obchody Światowego Dnia Chorego w naszej Parafii uświetnił biskup Zbigniew Zieliński. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportarzu z mszy świętej odprawionej przez Księdza Biskupa. Nagranie z Mszy została równie udostępnione na parafialnym kanale YouTube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=ejUXdFNfoAA.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Jan Paweł II we wspominanym liście zaznaczył, że "ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu..."

Sprawom ludzi chorych Jan Paweł II, sam doświadczający licznych chorób, poświęcił wiele miejsca w swoim nauczaniu. Często spotykał się z chorymi i niepełnosprawnymi, tak w Rzymie, jak i w czasie podróży apostolskich. Chorych prosił już na samym początku pontyfikatu o wsparcie modlitewne.

Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), Lourdes (2004), Jaunde w Kamerunie (2005), Adelajda w Australii (2006) i Seul w Korei Południowej (2007). W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 i 2004 r.) - w Lourdes.

Kościół towarzyszy ludziom chorym w sposób szczególny, zgodnie z poleceniem Jezusa zapisanym w zakończeniu Ewangelii św. Marka "Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16, 18). Dla umocnienia w chorobie mamy specjalny dar - sakrament chorych. Olej chorych jest co roku błogosławiony w katedrach w ramach Mszy Krzyżma sprawowanej przez biskupa w poranek Wielkiego Czwartku. Jest dostępny w każdej parafii, a sakrament namaszczenia może być udzielany w każdym czasie chorym proszącym o niego. W Dniu Chorego w wielu kościołach sprawowane są specjalne nabożeństwa ze zbiorowym celebrowaniem sakramentu chorych.

Na co dzień szafarzami tego sakramentu są najczęściej kapelani szpitalni, w naszym kraju obecni w każdej placówce medycznej. Codziennie lub kilka razy w tygodniu odwiedzają oni chorych w salach szpitalnych, pooperacyjnych czy reanimacyjnych, umożliwiając spowiedź i Komunię świętą. Chorzy chodzący mogą uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w szpitalnych kaplicach. Obecność kapłana przy łóżku chorego ma duże znaczenie w procesie terapeutycznym. Kapelani są często powiernikami chorych, życzliwą rozmową pomagają opanować lęk i niepokój towarzyszące utracie zdrowia czy operacji. Najważniejszą jednak posługą kapelanów jest jednanie z Bogiem ludzi, którzy niejednokrotnie przez wiele poprzednich lat zaniedbywali praktyki religijne. Często to właśnie szpital jest miejscem, gdzie w bezpośredniej, indywidualnej rozmowie z kapłanem można wyjaśnić wątpliwości dręczące przez lata. Szpitalne kaplice są miejscem sprawowania niemal wszystkich sakramentów (w zasadzie z wyjątkiem jedynie święceń kapłańskich). Coraz częściej księżą kapelani korzystają z pomocy osób świeckich, tworząc zespoły duszpasterstwa chorych. Wielkim wsparciem są nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, dzięki którym kapłani mogą więcej czasu poświęcić na sakrament pokuty. Inni świeccy pomagają w czasie liturgii, prowadzą śpiew, a nawet przewodniczą modlitwom czy nabożeństwom. Czasem do zespołów należą wolontariusze, którzy opiekują się chorymi, rozmawiają z nimi, zastępują nieobecne rodziny, dając świadectwo chrześcijańskiej postawy.

Kapelan szpitalny pełni posługę nie tylko wśród chorych, ale także wśród personelu szpitala, którego jest pracownikiem. Obecność osoby duchownej w miejscu, gdzie ratuje się ludzkie życie, ale i na co dzień obcuje ze śmiercią, stanowi ważne wsparcie i pomaga zwłaszcza wtedy, gdy trzeba przedyskutować problemy etyczne. Duszpasterstwo zawodów medycznych ma w naszym kraju długoletnią tradycję.

Jeszcze jedną grupę podopiecznych kapelana szpitalnego stanowią rodziny chorych, wymagające szczególnej troski duszpasterskiej, zwłaszcza wtedy, kiedy rokowanie jest niepomyślne albo chory umiera.

Ta niełatwa posługa znajduje w ostatnich latach życzliwą troskę biskupów. Do pomocy w dużych szpitalach, zwłaszcza w dni świąteczne, kierowani są klerycy. Alumni seminariów wielu diecezji odbywają jedną ze swoich wakacyjnych praktyk w placówkach leczniczych i opiekuńczych, żeby u zarania kapłańskiej drogi uwrażliwić się na potrzeby człowieka chorego. W Dniu Chorego wiele szpitali jest odwiedzanych przez biskupów, którzy spotykają się z pacjentami i celebrują uroczyste nabożeństwa.

Jako Polacy wierni Chrystusowi i Jego Matce Maryi, która jest naszą Królową, przeżywamy kolejne Boże Narodzenie w życiu Ojczyzny, parafii i naszych rodzin.

Inny to czas – trudniejszy, wymagający głębokiej wiary i miłości do Bożej Dzieciny. Tylko On – Jezus Chrystus narodzony w Betlejem może dać nam radość.

Tylko ludzie pełni Bożej miłości mogą uczynić nasze domy i miejsca, w których przebywamy, pełnymi pokoju i nadziei. Jedynie Jezus w Eucharystii może nas przeprowadzić przez ten trudny i niebezpieczny czas.

Tylko we wspólnocie Kościoła, parafii możemy odnaleźć ratunek i perspektywę na lepsze jutro: tu, na ziemi i szczęście wieczne w niebie.

Wszystkim wiernym naszej Parafii życzę bliskości Chrystusa narodzonego w Betlejem, opieki Maryi i wsparcia św. Józefa.

Ksiądz Proboszcz

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari – Fontanelle, choć w wielu parafiach przyjęło się nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari. O tym niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem – w następnych latach – w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazywała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle – według życzenia Maryi – powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

Czytaj dalej