Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
w Gdańsku Brętowie


Msze Święte

W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00

Msze i nabożeństwa


Ogłoszenia duszpasterskie – 21.04.2024

  1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy Tydzień modlitw o powołania kapłańskie w Kościele; pamiętajmy w naszych osobistych modlitwach o tej intencji, prosząc Chrystusa – Dobrego Pasterza, by nigdy nie zabrakło wspólnocie wierzących tych, którzy będą głosić Słowo Boże i udzielać sakramentów świętych, prowadząc ludzi do osobistego spotkania z Bogiem.
  2. W dzisiejszą niedzielę modli się z nami o. Paweł Popów – franciszkanin posługujący obecnie w klasztorze w Wejherowie, który przez cały dzień głosi Słowo Boże, a po każdej Eucharystii będzie zbierał ofiary dla ubogich dzieci z Boliwii – na ich wyżywienie oraz pomoce szkolne i opiekę medyczną; za wszelkie dary serca o. Paweł bardzo dziękuje.
  3. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszej parafialnej Scholi za przygotowanie Wielkanocnego Uwielbienia, które przeżyliśmy w ubiegłą niedzielę oraz wszystkim uczestnikom tego wydarzenia, którzy tak licznie przybyli do świątyni, by wspólnie się pomodlić, a także podjąć osobistą refleksję nad tajemnicą Zmartwychwstania Pańskiego.
  4. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się w poniedziałek, po wieczornej mszy św. i potrwa do godz. 19.30; zapraszamy również na adorację w czwartek, od godz. 16.30 do 18.00.
  5. W najbliższy wtorek – 23.04. – przypada uroczystość św. Wojciecha – patrona Polski i naszej Archidiecezji; w tym dniu swoje imieniny obchodzi ks. Wojciech i nasz Pan Organista; pamiętajmy w naszych osobistych modlitwach o Solenizantach, wypraszając Im przez przyczynę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy obfitość Bożego błogosławieństwa, siły, zdrowie i wszelkie potrzebne w codziennym życiu łaski.
  6. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzoną w ubiegłą niedzielę zbiórkę w ramach akcji Pola Nadziei, przeznaczoną na wsparcie działalności hospicjów; dziękujemy również za wszystkie ofiary złożone na tacę inwestycyjną, których suma wyniosła 10 200 zł; środki te pomogą sfinansować rozpoczęte prace budowlane wewnątrz naszej świątyni i pozwolą już wkrótce oddać do użytku tak długo wyczekiwaną parafialną kawiarenkę.
  7. Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na spotkanie braterskie w sobotę – 27.04. – po mszy św. o godz. 8.

Czytania i komentarze na dziś

Aktualności

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim wiernym naszej parafii za wszystkie ofiary składane w tym trudnym czasie zarówno w kościele jak i na konto parafii. Dziękujemy za wszelkie poczucie odpowiedzialności za utrzymanie działalności naszej wspólnoty i dalsze wspieranie przebudowy naszego kościoła. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i jeszcze raz składam serdeczne podziękowanie - ks. Tadeusz Chajewski

Umiłowana Wspólnoto Archidiecezji Gdańskiej! Bracia i Siostry! W tym roku Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego mają zupełnie inny, niż to było od wieków, zewnętrzny wymiar. Ten święty czas, ku któremu zmierzaliśmy drogami Wielkiego Postu, napotkał na swej drodze burzę wszechświatowej pandemii koronawirusa. Rozsadziła ona ład naszego życia, rozbudziła niepokój serc, zasiała niepewność jutra, przyniosła nieszczęście choroby, trudnej i podstępnej, a także obfite żniwo śmierci, zamroczyła perspektywę przyszłości, zmąciła stosunki pracy, wyeksponowała widmo nadciągających bytowych trudności, bezrobocia, gospodarczych klęsk.

Czytaj dalej

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO Liturgia domowa

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny, matka lub ktoś z domowników rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi: Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego (Mk 16,1-7). Z Ewangelii według świętego Marka. Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły dogrobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu Ewangelii prowadzący modlitwę mówi: Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić: Wszyscy: Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi dalej: Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o zdrowie dla całej naszej rodziny i o ustanie epidemii, prośmy za chorych, za lekarzy i cały personel medyczny oraz za wszystkie służby. Błagajmy za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi: Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA Prowadzący modlitwę mówi: Módlmy się. Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen.

Potem każdy z domowników może wypowiedzieć życzenia świąteczne.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu...

Można także zaśpiewać wielkanocną pieśń, np. Zwycięzca śmierci…


Do pobrania:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

  1. „Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa” – podkreślił w wygłoszonym 4 kwietnia br. orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

  2. Pod patronatem Arcybiskupa Poznańskiego, Archidiecezji Poznańskiej i Konferencji Episkopatu Polski powstała strona internetowa: www.swietawdomu.pl

Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia praktycznie bez udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Archidiecezji Gdańskiej, ustalam zasady sprawowania posługi liturgicznej i duszpasterskiej w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego w Roku Pańskim 2020. Czynię to w oparciu o dekrety Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca 2020 r.; notę Penitencjarii Apostolskiej o Sakramencie Pojednania w obecnej sytuacji pandemii z dnia 19 marca 2020 r. oraz Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach z dnia 21 marca 2020 r.

Czytaj dalej

W pierwszy piątek miesiąca, 3 kwietnia br. o godz. 20.00 w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie o godz. 20.30 odmówiony zostanie Różaniec. Nabożeństwa poprowadzą: Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka i Ksiądz Biskup Zbigniew Zieliński. Zwieńczeniem modlitwy będzie zawierzenie Archidiecezji Gdańskiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy do duchowej łączności za pośrednictwem transmisji na żywo, którą przeprowadzi gdański oddział Gościa Niedzielnego na stronie internetowej www.gdansk.gosc.pl oraz na profilu facebookowym „Gość Gdański”. Pod tym linkiem znajduje się zaproszenie nagrane przez Księży Biskupów: https://gdansk.gosc.pl/doc/6240675.Biskupi-zawierza-archidiecezje-gdanska-Sercu-Pana-Jezusa

Zbiórka na Hospicjum w Sopocie

Dary na potrzeby hospicjum z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Brętowie. Otrzymaliśmy kolejną partię darów z jałmużny wielkopostnej, do jakiej zachęceni zostali wierni przez Siostry Nazaretanki i Duszpasterzy. Dziękujemy Dzieciom.

Jutro podczas całodziennej adoracji Chrystusa Eucharystycznego od 8.30 - 20.30, kapłani będą posługiwali w konfesjonale: od 8.30-9.30 ks. Krystian, od 9.30-10-30 ks. Piotr, od 10.30-11.30 ks. Krystian, od 11.30-12.30 ks. Proboszcz, od 12.30-13.30 ks. Leszek, od 13.30-14.30 ks. Piotr, od 14.30-15.30 ks. Proboszcz, od 15.30-16.30 ks. Leszek, od 16.30-17.30 ks. Piotr, od 17.30-18.30 ks. Krystian, od 18.30-19.30 ks. Leszek i od 19.30-20.30 ks. Proboszcz.

Zapraszamy na dzisiejszą adorację Chrystusa Eucharystycznego od 15.00 - 20.00. Podczas adoracji kapłani posługują w konfesjonale: od 15.00-16.00 ks. Proboszcz, od 16.00-17.00 ks. Krystian, od 17.00-18.00 ks. Piotr, od 18.00-19.00 ks. Leszek, od 19.00-20.00 ks. Proboszcz.

UZYSKANIE PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCZJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ Akt żalu doskonałego

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy, że „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami” (kan. 960). Ogłoszony przez władze cywilne stan epidemii zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu można uznać za niemożliwość zastosowania zwyczajnej formy sakramentu pokuty i pojednania. Zgodnie z nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, nadzwyczajnym sposobem pojednania się z Bogiem i Kościołem może być wzbudzenie aktu żalu doskonałego. W Katechizmie czytamy: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452). Mając na uwadze powyższe nauczanie Kościoła wszyscy wierni, którzy ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie mogą w bliskości Świąt Wielkanocnych przystąpić do spowiedzi indywidualnej, otrzymają łaskę przebaczenia wszystkich grzechów, jeśli spełnią dwa konieczne warunki. Są nimi: żal doskonały i postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak to tylko będzie możliwe. Akt żalu doskonałego daje człowiekowi stan łaski uświęcającej, w którym może przyjmować Komunię Świętą (sakramentalnie lub duchowo). Należy przypomnieć jeszcze jedną dyspozycję zawartą w Kodeksie Prawa Kanonicznego: Wierny, aby otrzymać zbawczy środek sakramentu pokuty, powinien być tak usposobiony, by odrzucając grzechy, które popełnił, i mając postanowienie poprawy nawracał się do Boga (kan. 987). Przed aktem żalu doskonałego należy więc uczynić rachunek sumienia i postanowić poprawę odrzucając popełnione grzechy i nawracając się do Boga. Przypominamy również, że czas na wypełnienie trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą”), zgodnie z decyzją Episkopatu Polski rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa aż do niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca.